• Ocenianie Kształtujące

• 1. Określenie celów i kryteriów sukcesu
            Uczniowie podczas lekcji muszą znać cele lekcji i kryteria sukcesu. Kryteria sukcesu to wskazówki, które mają pomóc uczniowi osiągnąć postawiony cel. Dzięki kryteriom sukcesu uczeń wie, na co będzie zwracał uwagę w procesie uczenia się (stąd inna nazwa n.c.b.z.u., czyli na co będę zwracał uwagę).

2. Dialog
            By osiągnąć cel lekcji, potrzebny jest dialog między nauczycielem i uczniami. Ma on za zadanie zaciekawić tematem, zachęcić uczniów do rozważań i samodzielnych poszukiwań odpowiedzi

3. Informacja zwrotna
            Ocenianie jest nieodzowną stroną edukacji, ale by było ono skuteczne, musi zawierać dobrą  informację zwrotną. IZ to komentarz, który zawiera odpowiedzi na pytania:

• 1. Co uczeń zrobił dobrze?
            • 2. Co należy poprawić?
            • 3. Jak należy poprawić?
            • 4. Jak uczeń ma się dalej rozwijać?
              Ważne, aby IZ stanowiła nawiązanie do kryteriów sukcesu (n.c.b.z.u).

4. Współpraca uczniów

Człowiek najwięcej uczy się w grupie, dlatego też w ocenianiu kształtującym bardzo ważna jest współpraca uczniów. Praca w grupie jest szczególnie cenna, ponieważ uczniowie uczą się od siebie nawzajem oraz kształtują kompetencje miękkie.

5. Odpowiedzialność

W ocenianiu kształtującym bardzo ważne jest położenie akcentu na odpowiedzialność ucznia. Mądre motywowanie go do poszerzania wiedzy, powoduje, że staje się on autonomiczny i odpowiedzialny. Ważne by pamiętać, że ocenianie kształtujące jest oparte na postępach i osiągnięciach, a nie na porównywaniu wyników czy robieniu rankingów.