• Ocenianie Kształtujące

• W NASZEJ SZKOLE JEST OK

Od tego roku szkolnego nasza szkoła we wszystkich klasach 1-3 oraz pilotażowo w wybranych klasach 4-8 wprowadziła ocenianie kształtujące.

Przed nami szereg szkoleń z nauczycielami mającymi doświadczenie w ocenianiu kształtującym. Na bazie doświadczeń nauczycieli praktyków oceniania kształtującego oraz mając na uwadze potencjał i zasoby naszych uczniów i nauczycieli, chcemy powszechnie wdrożyć w praktykę szkolną ocenianie kształtujące oparte na  5 strategiach.

CZYM JEST OCENIANIE KSZTAŁTUJĄCE?

Ocenianie kształtujące jest przede wszystkim filozofią, kulturą pracy szkoły, w której uczeń jest traktowany podmiotowo. Dookoła niego ogniskuje się proces dydaktyczny, mający za zadanie wesprzeć go w uczeniu się.

Podstawą oceniania kształtującego są pozytywne relacje ucznia z nauczycielem. Ten wzajemny dialog oparty na szacunku i życzliwości jest jedynym warunkiem efektywnej nauki.

Ocenianie kształtujące (OK) nazywane jest inaczej ocenianiem sprzyjającym uczeniu się lub ocenianiem konstruktywnym. Ideę OK wprowadził do edukacji amerykański dydaktyk Benjamin S. Bloom w latach 70 ubiegłego stulecia.