• Ocenianie Kształtujące

• KORZYŚCI Z OCENIANIA KSZTAŁTUJĄCEGO

Korzyści dla ucznia:

- edukacja bez zbędnego stresu, ale z pełnym poczuciem odpowiedzialności za swoje działania (taka praca umożliwia uczniom kształtowanie postawy wewnątrzsterowności i poczucia decyzyjności);

- wyznaczanie celów edukacyjnych z uwzględnieniem kryteriów sukcesu (taka umiejętność w dorosłym życiu pozwala skupić się na bardziej efektywnej realizacji swoich aspiracji)

- zwraca uwagę na to, w jaki sposób uczniowie się uczą (zwiększa efektywność uczenia się)

- wpływa na motywację uczniów

- poczucie wsparcia ze strony nauczyciela

- wzmacnianie poczucia wartości (nauczyciel daje poczucie bezpieczeństwa, rozwiewa obawy przed porażką, wspiera w dążeniu do sukcesu).

Korzyści dla nauczyciela:

- nauczyciel jest sprzymierzeńcem i przewodnikiem ucznia

- buduje swój autorytet poprzez inspirowanie uczniów

- rozwija się, poszukuje nowych rozwiązań

- zwiększa się  korelacja między przedmiotami

Korzyści dla szkoły:

- szkoła jest wspólnotą edukacyjną – wszyscy nawzajem wspierają się w osiągnięciu sukcesów

- rozwój warsztatu pracy nauczycieli

- rozwój kompetencji nauczycieli = rozwój szkoły

DLACZEGO W NASZEJ SZKOLE PRACUJEMY Z OCENIANIEM KSZTAŁTUJĄCYM?