Wydarzenia
W dniu 16 lutego 2021 r. w klasie 2b odbył się konkurs recytatorski, podczas którego uczniowie przedstawiali wiersze Juliana Tuwima. Wszyscy uczestnicy byli doskonale przygotowani , a najlepsi uczniowie zostali wyróżnieni i nagrodzeni. Spotkanie dostarczyło uczestnikom wiele radości oraz nowych doświadczeń. Dzieci zadeklarowały chęć udziału w nowym konkursie recytatorskim w przyszłości.
W tym roku w naszej szkole panie z biblioteki zorganizowały dla dzieci pocztę walentynkową. Walentynki w kształcie serc z ciekawymi myślami i sentencjami trafiły na czas do klas. Dzieci przygotowywały i wysyłały laurki do swoich rówieśników, ale również do pań nauczycielek oraz pań z biblioteki. Cała akcja była bardzo przyjemna i wzruszająca, zarówno dla uczniów, jak i pracowników szkoły.
4 lutego 2021 roku podczas spotkania i konsultacji z Panią metodyk Lidią Zygą we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli (WCDN) nasza biblioteka otrzymała przepiękne podziękowania i nagrody za pracę w 2020 roku.
Jak co roku, w tym roku również, odbyły się pasowania uczniów na czytelników biblioteki szkolnej. W pasowaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Podczas spotkania panie z biblioteki zorganizowały dla dzieci mnóstwo aktywności, w tym: rozwiązywanie zagadek, czytanie opowiadania oraz dyskusję angażującą dzieci w poruszony w czytance temat. Dzieci zostały zapoznane z zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni, zaznajomiły się z zasadami poszanowania książek i zbiorów bibliotecznych. Po uroczystości odbyły się pierwsze wypożyczenia książek przez pierwszaków, co dostarczyło im wielu wrażeń.
W styczniu tego roku uczniowie naszej szkoły z klas 1 – 3 wzięli udział w Międzyszkolno- Przedszkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Niebieska wstążka anioła dla ziemi”. 29 stycznia 2021 r. prace uczniów zostały dostarczone przez panie z biblioteki do Szkoły Podstawowej nr 29 we Wrocławiu. Dzieci w ramach konkursu przygotowywały figury anioła ochraniającego jeden z elementów przyrody. W konkursie wzięło udział sześć prac, z czego wszystkie zostały wystawione na pięknej wystawie w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu. Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za udział i wykonanie przepięknych prac plastycznych.
1 grudnia 2020 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem „Poznajemy gatunki drzew – projekt zielnika” zorganizowany przez bibliotekę szkolną dla uczniów z klas 4-8 oraz konkurs fotograficzny pt. „Najpiękniejsze drzewo mojego miasta”. Poniżej prezentujemy wyróżnione prace a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział!
30 listopada 2020 roku została przygotowana w czytelni wystawka tematyczna książek o drzewach w ramach projektu szkolnego „Niebieska wstążka dla drzew we Wrocławiu” włączonego w akcję „Cały Wrocław czyta”. Zapraszamy do jej obejrzenia i lektury o tematyce przyrodniczej!
W październiku i listopadzie 2020 roku miały miejsce przenosiny biblioteki do nowego, wyremontowanego pomieszczenia w przyziemiu szkoły. W urządzaniu biblioteki szkolnej i przy pracach porządkowych pomagali nauczyciele oraz uczniowie. Wszystkim tym osobom za włożony trud i poświęcony czas dziękujemy!
28 września 2020 roku został zorganizowany w bibliotece szkolnej „Dzień głośnego czytania”. Podczas przerw uczniowie słuchali fragmentów książki pt. „Sekretne życie drzew”. Książka – nowość na rynku wydawniczym – bardzo podobała się uczniom i wywołała żywą dyskusję na temat roli drzew na Ziemi.
14 listopada we czwartek w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 10 we Wrocławiu wraz z grupką uczniów z klas starszych wzięliśmy udział w spotkaniu autorskim z panią Laurą Łącz. Aktorka teatralna i filmowa, pisarka była gościem zaproszonym przez Radę Osiedla Żerniki we Wrocławiu. Pani Laura Łącz podczas koncertu wystąpiła z programem słowno-muzycznym, w którym usłyszeliśmy poezję Bolesława Leśmiana i Juliana Tuwima. Jej wystąpienie bardzo podobało się widzom i zostało nagrodzone gromkimi brawami. Podczas spotkania autorskiego zostały zakupione dwie pozycje do biblioteki szkolnej: „Co nam zostało z tych lat” i „Bajki i wiersze na cztery pory roku”. Zapraszam po lektury do biblioteki szkolnej!
W poniedziałek 12 lutego 2018 r. na korytarzu szkolnym zostały wywieszone przez uczniów z klasy VII plakaty promujące czytelnictwo. We wtorek 13 lutego 2018 roku odbył się Konkurs Pięknego Czytania w kl. IV. We środę i czwartek (14-15 lutego 2018 r.) gościła u nas w bibliotece szkolnej Pani Anna Paszkiewicz – autorska 20 książek dla dzieci. Przeprowadziła ona w klasach młodszych warsztaty literackie nt. „Od pomysłu do książki” i „Jak powstają ilustracje do książki?”. Uczniowie z kl. IV uczestniczyli w warsztatach literacko-przyrodniczych nt. „Moja przyroda-ślady zwierząt”. Piątek 16 lutego 2018 roku był Dniem Postaci Literackich. Na apelu podsumowującym Tydzień Książki uczniowie prezentowali się w strojach ulubionych bohaterów literackich. Zostały też wręczone dyplomy i nagrody uczniom wyróżnionym w konkursach organizowanych przez bibliotekę szkolną: na najciekawszą zakładkę do książki i „Reklama ulubionej książki”.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Tydzień Książki.
Szkolny konkurs plastyczny na najciekawszą zakładkę do książki
W dniach 2 stycznia do 5 lutego 2018 roku został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny na najciekawszą zakładkę do książki dla klas I-VII. 12 lutego 2018 roku rozstrzygnięto tenże konkurs.
Wyniki konkursu- dzieci starsze: - dzieci młodsze:
miejsce I: Maja Piątkowska Pola Jamrozińska
miejsce II: Zuzanna Mochniej Eliza Trębusiewicz
miejsce III: Maria Gubańska Łukasz Niemczyk
wyróżnienia: Alicja Solarz, Andrzej Kątnik, Magdalena Klepuszewska, Aleksandra Ruszczyk, Wiktoria Żełubowska, Tymoteusz KozeraSpotkanie autorskie z Panem Tomaszem Sielickim
12 grudnia 2017 roku w bibliotece szkolnej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10 we Wrocławiu odbyło się spotkanie autorskie Pana Tomasza Sielickiego z uczniami kl. VI „c”. Temat spotkania brzmiał: „Wrocławskie tramwaje konne” (prezentacja) w nawiązaniu do książki autora pod tym samym tytułem. Organizacja spotkania była związana z pasjami i zainteresowaniem dzieci komunikacją miejską Wrocławia.
Pan Tomasz Sielicki przybliżył dzieciom naszej szkoły dzieje transportu zbiorowego we Wrocławiu na szerokim tle rozwoju miasta i jego układu komunikacyjnego pod koniec XIX w. Opowiadał o omnibusach konnych, o niezrealizowanych koncepcjach tramwajów konnych, o budowie tras krok po kroku czy o pierwszych tramwajach elektrycznych. Zapoznał uczniów z historycznym taborem, końmi, zajezdniami, taryfą i organizacją przedsiębiorstwa tramwajowego.
Autor po prezentacji odpowiadał na liczne pytania uczniów. Do biblioteki szkolnej została zakupiona książka Pana Tomasza Sielickiego pt. „Wrocławskie tramwaje konne”.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
29 września 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 27 we Wrocławiu został zorganizowany po raz pierwszy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Podczas przygotowań uczniowie z klas 4-7 na zajęciach plastyki wykonali kreatywne plakaty ułatwiające zapamiętanie tabliczki mnożenia, którymi udekorowano labirynt. Każda klasa wytypowała reprezentację składającą się z pięciu osób.
Interdyscyplinarny labirynt został przygotowany przez zespół matematyczno-przyrodniczy w bibliotece szkolnej. Na uczestników czekało 5 zadań:- Prezentacja okrzyku matematycznego.
- Orientacja w przestrzeni zgodnie z kierunkami świata. Rozwiązanie szyfru umożliwiającego wejście do labiryntu.
- Odczytanie wskazówek zapisanych na kartce atramentem sympatycznym . Szukanie szyfru ukrytego na stronach książek.
- Odnalezienie magicznych kamieni z ukrytymi wskazówkami do ułożenia szyfru-przepustki do dalszej części labiryntu.
- Znalezienie klucza otwierającego wyjście z labiryntu, ukrytego przez MIECIA-KOŚCIOTRUPA-BIBLIOTEKARZA.
Wyzwania konkursowego podjęła się również drużyna dorosłych. Czworo pracowników naszej szkoły rozwiązało zadania i przeszło cały labirynt w 15 minut.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom kreatywności i sprytu.
Anna Musztyfaga i Urszula Niewiadomska
Zdjęcia zostały dodane do galerii Dzień Tabliczki Mnożenia.