1. Określenie celów i kryteriów sukcesu
Uczniowie podczas lekcji muszą znać cele lekcji i kryteria sukcesu. Kryteria sukcesu to wskazówki, które mają pomóc uczniowi osiągnąć postawiony cel. Dzięki kryteriom sukcesu uczeń wie, na co będzie zwracał uwagę w procesie uczenia się (stąd inna nazwa n.c.b.z.u., czyli na co będę zwracał uwagę).2. Dialog
By osiągnąć cel lekcji, potrzebny jest dialog między nauczycielem i uczniami. Ma on za zadanie zaciekawić tematem, zachęcić uczniów do rozważań i samodzielnych poszukiwań odpowiedzi3. Informacja zwrotna
Ocenianie jest nieodzowną stroną edukacji, ale by było ono skuteczne, musi zawierać dobrą informację zwrotną. IZ to komentarz, który zawiera odpowiedzi na pytania:- 1. Co uczeń zrobił dobrze?
- 2. Co należy poprawić?
- 3. Jak należy poprawić?
- 4. Jak uczeń ma się dalej rozwijać?
Ważne, aby IZ stanowiła nawiązanie do kryteriów sukcesu (n.c.b.z.u).
4. Współpraca uczniów
Człowiek najwięcej uczy się w grupie, dlatego też w ocenianiu kształtującym bardzo ważna jest współpraca uczniów. Praca w grupie jest szczególnie cenna, ponieważ uczniowie uczą się od siebie nawzajem oraz kształtują kompetencje miękkie.
5. Odpowiedzialność
W ocenianiu kształtującym bardzo ważne jest położenie akcentu na odpowiedzialność ucznia. Mądre motywowanie go do poszerzania wiedzy, powoduje, że staje się on autonomiczny i odpowiedzialny. Ważne by pamiętać, że ocenianie kształtujące jest oparte na postępach i osiągnięciach, a nie na porównywaniu wyników czy robieniu rankingów.