II Wrocławski Konkurs Pierwszej Pomocy
- 24.02.2020 16:39
W sobotę 23 listopada odbył się II Wrocławski Konkurs Pierwszej Pomocy organizowany przez Liceum Ogólnokształcące nr I we współpracy z Fundacją Rosa oraz Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.
W wydarzeniu wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych – w tym nasza z 27 pod opieką p. Tomasza Winnickiego. Uczestnicy sprawdzili się w różnych sytuacjach zagrażających życiu lub zdrowiu. W organizację zadań zaangażowali się uczniowie oraz absolwenci, którzy grali pozorantów. Każde zadanie oceniali sędziowie. Młodzież musiała wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną, pisząc test, jak i praktyczną, udzielając pomocy poszkodowanym na miejscu. Czy wiecie kto tak wspaniale reprezentował naszą szkołę? Przyjrzyjcie się uważnie.
Każde zadanie zostało przygotowane profesjonalnie, wyglądało autentycznie poprzez oprawę oraz wykonanie ran z użyciem sztucznej krwi, wymagało opanowania emocji i odnalezienia się natychmiast w trudnościach, jakie zrządził los. Uczniowie zmagali się z różnymi sytuacjami dnia codziennego m.in.:
- wykonywali resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO) na fantomie;
- musieli ułożyć pozoranta w pozycji bocznej ustalonej;
- pomogli koleżance, która zraniła się podczas wykonywania eksperymentu w sali chemicznej;
- udzielili pierwszej pomocy potrzebującym podczas wypadku na lekcji wychowania fizycznego;
- zareagowali oraz opatrzyli ranę podczas bójki przed dyskoteką;
- sprawdzili czynności życiowe oraz opatrzyli rany koleżance, która zemdlała, grając w klasie w szachy.
Uczestnicy konkursu wykazali się wiedzą, chęcią udzielania wsparcia drugiemu człowiekowi oraz umiejętnościami korzystania z przedmiotów niezbędnych do niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej. Przygotowane scenki pokazały, że liczy się każda minuta, a reagowanie na sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu są bardzo istotne. Wszyscy uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z emocjami oraz poszczególnymi przypadkami.
Komisja konkursowa po dokładnej ocenie postanowiła przyznać 4 nagrody.
I miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 65,
II miejsce przyznano reprezentantom Szkoły Podstawowej nr 27,
III nagroda powędrowała dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 6.
Dodatkowo przyznano nagrodę specjalną za najlepszy wynik osiągnięty w części teoretycznej. Wyróżnienie trafiło w ręce reprezentantki Szkoły Podstawowej nr 6.
Projekt był realizowany w ramach zadania publicznego „ORGANIZACJA I REALIZACJA DZIAŁAŃ W ZAKRESIE EDUKACJI ZDROWOTNEJ W RAMACH PROGRAMU WROCŁAWSKIEJ SIECI PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE W 2019 ROKU”.
W imieniu szkolnego zespołu ds. promocji zdrowia dziękuję: Julii Stępień, Nikoli Abramowskiej, Marcelli Ciempa oraz nauczycielowi sprawującemu opiekę – P. Tomaszowi Winnickiemu.
Urszula Truszko
- więcej
XI Międzyszkolne Warsztaty Promocji Zdrowia
- 24.02.2020 16:23
Maja Poziomka i Alicja Sitarz pod opieką p. Małgorzaty Opalskiej wzięły udział w XI Międzyszkolnych Warsztatach Promocji Zdrowia pod hasłem „Bądź przyjacielem swojego zdrowia” organizowanych przez Annę Hoffman – doradę ds. promocji zdrowia w szkołach podstawowych.
Celem warsztatów było propagowanie i upowszechnianie wśród dzieci szkół podstawowych zdrowego stylu życia, wiedzy ekologicznej oraz kształtowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych.
Dwuosobowa drużyna SP 27 zgłosiła się 30 listopada 2019 r. (w sobotę) w godz. 10.00 – 13.00 w Szkole Podstawowej nr 45 przy ul. Krajewskiego 1. Były nagrody oraz dyplomy.
Konkurs obywał się w ramach zadania publicznego „ORGANIZACJA I REALIZACJA DZIAŁAŃ W ZAKRESIE EDUKACJI ZDROWOTNEJ W RAMACH PROGRAMU WROCŁAWSKIEJ SIECI PRZEDSZKOLI I SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE W 2019 ROKU”.
Dziękuję
Urszula Truszko- więcej
WARSZTATY O ZDROWYM ODŻYWIANIU
- 31.10.2019 16:40
Tym razem bohaterem naszych kulinarnych poczynań był cukier. Zawiera go większość produktów spożywczych, nawet takich, których nie podejrzewamy o to jak szynka, parówki czy musztarda.
Człowiek w ciągu doby potrzebuje tylko od 10 do 12 łyżeczek cukru. A ile naprawdę spożywamy tego specyfiku? Prawda o cukrze jest gorzka ponieważ jego nadmiar szkodzi zdrowiu co zostało wielokrotnie naukowo udowodnione.
Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Gorzka prawda o cukrze”
Jeśli po obejrzeniu filmu zapragniesz czegoś słodkiego to nasi uczniowie klasy 5c przygotowali słodkie desery bez cukru. Smacznego!
Przepis Poli Stolarczyk –Bąk : Bananowa pyszność
1 szklanka płatków owsianych
2 banany
3 jajka
Miksujemy wszystko i formujemy placuszki, które smażymy na oleju.
Przepis Ani Glińskiej : Ciasteczka maślano-miodowe.
250g mąki pszennej
190g masła
1 łyżka miodu
Migdały lub orzechy
Składniki zgnieść na jednolitą masę i formować w dowolne kształty. Piec ok 10 min w temperaturze 180 stopni.
Zdjęcia zostały dodane do galerii Zdrowe odżywianie.Małgorzata Opalska
- więcej
Światowy Dzień Wody
- 21.03.2019 20:30
Światowy Dzień Wody (obchodzony od 1993 roku), odbywa się co roku w dniu 22 marca w celu uświadomienia, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów.
Mimo, iż woda jest jednym z najważniejszych surowców, bez których człowiek nie może żyć, to jej dostępność na ziemi stała się globalnym problemem.
Źródło: https://d-art.ppstatic.pl
Organizm człowieka codziennie musi uzupełniać straty wody. Największe ubytki następują przez układ wydalniczy- ok. 1 litra dziennie, ok. 0,5 l tracimy wraz z wydychanym powietrzem i podczas pocenia się. Aby prawidłowo funkcjonować nasz organizm potrzebuje codziennie minimum ok 1,5 litra dostarczanej wody.Całkowitej wymiany wody organizm człowieka dokonuje średnio co 1,5miesiąca.
Człowiek odczuwa pragnienie, gdy straci chociaż 1% z całkowitej ilości, jaką posiada w ciele.
Utrata wody z organizmu człowieka na poziomie 10% jest niebezpieczna dla zdrowia, natomiast utrata 20% wody powoduje śmierć.
Wybierając wodę do picia należy zwrócić uwagę na skład mineralny podany na etykiecie. Najbardziej wartościowa dla zdrowia jest woda wysokozmineralizowana ( ponad 1500mg/l), zapewniająca odpowiednią ilość składników mineralnych korzystnie wpływających na funkcjonowanie naszego organizmu.
Przeczytaj inne: Wodne ciekawostki - http://www.pfozw.org.pl/zrodlo-wiedzy/w-budowie-7/
Substancja, bez której nie ma życia dla człowieka i wielu innych organizmów. Związek dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu. Organizm ludzki składa się w 80 procentach z wody, ale wytrzyma bez wody tylko kilka dni.
Wody w ogóle jest dużo, ale tej w zasięgu człowieka w jego życiu codziennym – już nie. Tylko niecały 1% wszystkich zasobów wodnych Ziemi przypada na wody lądowe. Zasoby wody słodkiej na kuli ziemskiej rozmieszczone są bardzo nierównomiernie. Obszary z deficytem wody lub poważnie nim zagrożone stanowią większość. Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów europejskich. Bardzo istotne jest więc mądre wykorzystywanie, nie marnowanie i oczyszczanie zużytej wody.
Pamiętajcie o tym odkręcając kran!
Źródło: https://inzynieria.comSzkolny Zespół Promocji Zdrowia- Urszula Truszko.
- więcej
Światowy Tydzień Mózgu 12-16 marca 2019 r.
- 21.03.2019 20:06
Twój mózg uwielbia sport!
Każda aktywność fizyczna jest świetnym treningiem dla mózgu. Czy wiesz o tym, że gra w ping ponga, to najlepszy trening mózgu jaki kiedykolwiek wymyślono?
Naucz się żonglować!
Utrudniaj życie mózgowi rozwiązując logiczne zagadki, krzyżówki, łamigłówki, ćwiczenia matematyczne, antystresowe kolorowanki, gry na spostrzegawczość.
Praktykuj poczucie humoru i pozytywne myślenie - mózg to uwielbia.
Czytaj – szybko i dużo!
Mózg dowodzi Twoim systemem nerwowym, warunkuje życie i działanie. Nie zaniedbuj go! Musisz dobrze go odżywiać i zmuszać do aktywności. Poświęć codziennie trochę uwagi i czasu na jego „trening”. To pomoże Ci utrzymać go w dobrej formie.
Szkolny Zespół Promocji Zdrowia- Urszula Truszko.
- więcej